• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Chytáme kapry v okolí břehů

  • Hobby G 2
15. 12. 2009

 Lovit kapry v blízko břehů je pro jedny adrenalinová záležitost a pro druhé pouhá ztráta času. Přitom tato strategie přináší jisté kouzlo a lov v takovýchto místech má své opodstatnění. Vzrušení které vám lov přinese jen těžko něco jiného překonává. Ať se již jedná o dramatické vyvádění kapra ze stulíkových porostů nebo napjaté rozčilení, když sedíte v noci a nasloucháte mlaskání kaprů mezi porosty.

Než však začnete samotný lov je více než dobré, si takovéto vytipované místo dobře prostudovat a věnovat mu určitý čas. Pozorováním hladiny zjistíte kde a jak se kapři pohybují a vodítkem nám budou unikající bublinky od kaprů hledajících potravu. Nástrahu je třeba nahodit kousek dopředu na místo, kudy předpokládáte další pohyb hledajícího kapra. Když je obtížné do takového místa nahodit, vzbuďte zájem ryby rozhozením návnady i několik metrů od ní a nástrahu umístěte mezi návnadu. Než se ale rozhodnete pro určitý postup, pozorujte chvíli rychlost, směr a pravidelnost tvorby bublin. Musíte nástrahu umístit přesně, protože kapr rád postupuje při hledání potravy v přímé linii a nerad dělá okliky.
Často se říká, že červi jsou v těchto případech nezbytní, ale to není pravda. Když nabídnete jakoukoliv nástrahu, která je v dané vodě rybě známá, vezme ji. Při přijímání potravy tímto způsobem nebude kaprovi obvykle vadit ani 50 g olůvko, které vcucne i s nástrahou.

Když povětrnostní podmínky nebo vzdálenost, ve které se ryby krmí, nedovolují přesné nahození, umístěte návnadu hustě podél předpokládaného směru postupu kapra. Budete potřebovat kolem padesáti boilies k přeorientování kapra od jeho přirozené potravy. Méně než padesát kusů bude pravděpodobně ignorováno, ale více zase nezaručuje, že jednotlivý kapr navnaděné místo dokonale vybere. Kapři, kteří tvoří bubliny přerušovaně, jdou snáze chytit. Možná, že nejsou plně zaměstnáni sháněním přirozené potravy a chtějí zkusit něco jiného. Také se může objevit tvorba bublin pouze po krátkou dobu. Kapr tvoří bubliny v čáře třeba 3 m, potom přejede naprázdno stejnou vzdálenost, než se bubliny objeví znovu, a mezi tím se obyčejně vynoří hlavou až po prsní ploutve z vody. Takto hledající kapři se pohybují rychle, a proto, abyste zvýšili naději na úspěch, nahoďte dvě nástrahy 2 až 3 m od sebe do míst, kde předpokládáte, že ryba příště poplave ke dnu. Když to po několika pokusech selže, nahoďte kaprovi do cesty asi 50 boilies. Krása při tomto způsobu lovu je ta, že netrvá dlouho, aby jste poznali, zda je nástraha položena na správném místě. Buďto příjde záběr a nebo spatříte další výron bublinek za vaší nástrahou.

Kapr chycený na krátkou vzdálenost vystaví celou udici ohromné námaze.  Prut musí odolat prvnímu náporu ryby a celková pružnost prutu je nutná. Správný prut by měl být vyroben z karbonu nebo kevlaru, být pružný o délce 3,60 a testovací zátěží 0,75 - 1kg. Jelikož rybaření v pobřežních vodách vyžaduje odklopený řadič navijáku, je nutné zvolit takový naviják, který má dokonalý mechanismus a řadič se sklopí hned při prvním otočení kličkou.Vlasec musíme použít velmi pevný a pružný. Háček zvolíme kovaný, s okrouhlým obloučkem a středně dlouhým ramínkem.
Venca Vít

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.

       


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 9

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se