• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Bolení olůvko

  • Hobby G 2
20. 12. 2009
 Jistě se najde spousta rybářů převážně mladých,kteří mohou lehce nabýt dojmu,že úspěšná přívlač je jen o drahých a často nedostupných nástrahách pro běžného člověka.
Že tomu nemusí být vždycky tak si povíme v následujícím článku.

Bolení olůvko a jeho výroba by mohla napomoci všem rybářům a především těm mladým, kteří mají už jakési skušenosti s přívlačí avšak dosud neměli možnost se setkat s takovouto nástrahou, kterou si mohou vyrobit svépomocí a která nás vyjde na pár korun. Jeho výroba není složitá a určitě ji každý z vás zvládne.Mnoho nástrah které si můžeme vyrobit jsou známy už mnoho let, jen momentálně upadly v zapomění vlivem neustále se valících novinek, zaplavujících každoročně náš trh a obchody. Ovšem i v dnešní době nám takovéto nástrahy mají stále co říci a mnohdy při správném použití předčí i tolik opěvované moderní nástrahy, určené pro lov konkrétní dravé ryby.

Tak a teď se blíže podíváme na výrobu boleního olůvka.V účinosti se bolení olůvko řadí k těm nejlepším a nejúčinějším nastrahám pro lov bolenů.Směle může konkurovat mnohým speciálním nástrahám pro lov bolenů, jako jsou pilkry a voblery Salmo Thrill, Gloog Hermes, Owner Cultiva a jinné značky).

Bolení olůvko patří k nástrahám které jsou určeny pro lov bolenů při jejich aktivitě na hladině a to hlavně v teplejších měsících roku. Všude kde jsou vidět boleni lovící na hladině se už samo přímo nabízí použití tohoto druhu nástrahy. Všechny mají stejné charakteristické vlastnosti. Musí se dát snimi nahazovat co nejdále,t o znamená, že při náhozu a letu nástrahy, musí klást minimální odpor vzduchu.To samé platí i při vedení ve vodě v silných proudech, kde se boleni zdržují a loví svou kořist.Tohle všechno bolení olůvko dokonale splňuje.

Jak jsme si již v úvodu řekli, výroba takového to boleního olůvka není složitá.V podstatě se dá říci, že stačí navléci na vlasec olovo a na konec navázat trojháček. Bolen se dá chytit i na takovouto jednoduchou nástrahu.Jestliže to však má nějak vypadat a vypadalo to jako přívlačová nástraha-musíme to ještě upravit.Výhoda u správně upraveného boleního olůvka je že v případě potřeby se dá rychle připnout do karabinky. Aby to bylo možné, musí být olůvko navlečené na drátěné ose spolu s trojháčkem.

Na výrobu nám postačí kus pevného drátku, olůvko, trojháček a pár pírek. Náklady na výrobu takovéto nástrahy jistě nepřesáhnou několik korun.


1 - nejprve si připravíme trojháček nástrahy.Pro tuto výrobu nám bude dobrým pomocníkem muškařský svěráček, pomocí kterého trojháček bezpečně upevníme a samotné vázání pírek bude jednodušší.


2 - Pomocí vázací nítě si přichytíme 3 – 4 pírka ze skalpu kohouta. Nejlépe se při lovu bolenů uplatňují bíle pírka nebo klasické nebarvené grizly (černo – bíle)


3 - Můžeme přidat po stranách dvě holografické lametky pro zatraktivnění a přichytíme si nití ješte jedno pírko, pomocí kterého vytvoříme obtočením okolo háčku nožičky.


4 - Vázání ukončíme ztraceným uzlem, který navíc ještě zatřeme lakem. Když máme takto připravený trojháček, můžeme přejít k výrobě samotného tělíčka nástrahy.


5 - Z drátu vyrobíme osu nástrahy, na které bude navlečené olůvko sloužící jako zátěž. Na jedné straně drátu si pomocí kleští s kruhovými čelistmi připravíme očko, do kterého budeme později upevňovat nástrahu do karabinky.


6 - Navlékneme olůvko. Použijeme štíhlé typy s hmotností nejčastěji od 8 do 15 gramů. Čím více se nam olůvko leskne, tím lépe.


 7  - Na druhé straně drátku si opět vytvoříme očko které ale neukončíme, aby jsme mohli navléknout trojháček.


8 - Po navléknutí vyvázaného trojháčku si drátek uchytíme do muškařského svěráčku, kde obtočením drátku vytvoříme spodní očko a přebývající kus drátku odstřihneme.


9 - Hotová nástraha připravená na lov.
  

S bolenovým olůvkém lovíme stejně, jako s podobnýmy nástrahami, t.j. vedeme ho rychle pod hladinou v místech výskytu bolenů. Po nahození nástrahy je třeba okamžitě začít s navíjením a využít momentu překvapení. Mnohokrát se po dopadu do vody vytvoří za nástrahou vzduchová kapsa, která sa kvůli okamžitému navíjení z nástrahy nestihne uvolnit a přitáhneme ji až ke břehu.Díky rychlému pohybu má bublina protáhnutý tvar a v podstatě mění celou siluetu boleního olůvka. Není tedy problémem, i když už není olůvko lesklé, protože v podstatě bolen útočí na podlouhlou vzduchovou bublinu. A i když se bublina uvolní, není to žádny problém, protože bolení olůvko funguje skvěle i samotně.
Peter Zachar

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 2

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se