• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Boilies - čarovné kuličky

  • Hobby G 2
18. 12. 2009


I když to možná není favorit pro každého, boilie je do dnešních dnů asi nejpoužívanější, pro mnohé i nejpopulárnější nástraha na kapry. Uvařené kuličky ve srovnání s klasickou nástrahou nabízejí mnoho výhod. Zejména jsou i svým větším průměrem nezajímavé pro cejny, čímž nám umožňují rybolov , zaměřený na kapry.
Ale to není jediná výhoda, kterou si boilie získalo svou popularitu. Má svou přitažlivost nejen pro ryby, ale vlastně ještě více pro lovce kaprů! Boilie je „veselá a živá nástraha“, která kapraře zajímá i proto, že do ní můžeme skrýt spoustu ingrediencí: prášková i tekutá barviva, příchutě, posilovače chuti, koření, oleje atd. Zda tyto dobrůtky přemění boilie na nástrahu, na kterou ryby lépe zareagují, o tom lze podle  mě pochybovat, ale velká část lovců i výrobců tomu očividně věří. Fakt, že se boilie na mnoha vodách dobře osvědčilo je nezpochybnitelný, ale proto ještě nelze tvrdit, že je pro kapry nejlepší nástrahou.

Veselá návnada, do které lze zakomponovat různé zázračné prostředky,  jde o to, zda to skutečně funguje, abyste ulovili více ryb...
Hodně lovců kaprů si neprávem myslí, že kapři jsou od přírody stroje na požírání boilie.
Když člověk vidí to neuvěřitelné množství příchutí a jiných aditiv, které plní i v průměrném obchodě s rybářskými potřebami metry polic, může se oprávněně ptát: „co s tím mám proboha dělat?“. Totéž lze říci o hromadách sáčků s barevným, hotovým boilie, na které, pokud lze věřit reklamním sloganům, nachytáte tuny kaprů. Věřit na zázraky – to funguje! Věřit na zázraky – to stimuluje prodej!  Zejména u větších a známějších značek, které mohou zainvestovat do reklamy: mnohastránkové barevné katalogy, desítky bombastických inzerátů v tisku, sponzorovaná velká jména, nebo mediálně známí rybáři, kteří jsou svázáni tzv. konzultantskou smlouvou. Čím častěji se tyto materiály dostávají ke konzumentovi, tím lépe - to je to co funguje! Nemluví se však přitom o skutečnosti, že velké množství  finančních prostředků, které se vydávají za marketing a zejména za komunikaci, se v konečné fázi odrazí v ceně produktů. Jde tady v podstatě o to, že rybář často zaplatí více za relativně levné produkty, neboť náklady na reklamu jsou započítány do ceny!
Business je business - to platí pro každou komerční oblast. Boilie se stalo enormním obchodním artiklem, ale to není vlastní námět tohoto článku. Jde o to, že boilie získalo takovou popularitu, kvůli které si mnoho rybářů myslí, že všichni kapři jsou od přírody požíracími stroji na boilie. A to je důvod vzniku mnoha omylů a chyb

ANGLICKÝ BOILIE - TRIK

Abychom celé věci lépe porozuměli, vraťme se na chvíli k počátkům 80. let, do období pravěku rybaření boillie. Právě tehdy bylo v krátké době povýšeno na nejpopulárnější nástrahu pro kapry. Došlo k tomu nejprve v Anglii. V této zemi o tom byl každý rybář velmi rychle přesvědčen, neboť se zdálo, že boilie – to je synonymum úspěchu na každém revíru. A samozřejmě byla tato nová móda velmi rychle převzata v Nizozemí, Belgii a zbytku staré Evropy. Zde sledovala elitní skupina lovců kaprů vše, co se v kolébce této metody dělo. Ale rychle se ukázalo, že boilie nemělo u všech ryb okamžitý úspěch. Jak je to možné? V Anglii byl lov kaprů velmi populární již před obdobím boilie. Kapři v mnoha malých vodách jsou již roky zvyklí na potravu nepřírodního původu (ať už jako nástraha na prutu, nebo krmení). Pokud jde o nástrahu pro kapry, měli Angličané již v 70. letech před zbytkem Evropy velký náskok. Britové mají rádi experimenty a díky tomu dostávali kapři v jejich revírech širokou škálu potravy. Než se na scéně objevilo boilie, lovili Angličané kapry na různé druhy těst. Recepty na ně byly někdy poměrně složité a často se příliš neodlišovaly od pozdějších receptů na boilie. Někteří rybáři už i do těst přidávali různé druhy příchutí a chemických aditiv. S příchodem boilie byla voda v těstu nahrazena vejci. Z masy se válely kuličky, které se na chvíli ponořily do vroucí vody, aby získaly tvrdý povrch. Pro kapry v anglických uzavřených vodách (tedy ve většině anglických vod!) se toho moc v jídelníčku nezměnilo. Není tedy divu, že téměř na všech ostrovních revírech reagovali kapři na boilie takřka ihned. Na vyhlášených kapřích lokalitách v Nizozemí a Belgii, které kapraři často navštěvovali, byla situace stejná, ale nebylo to možné říci o jezerech, kde se lovilo méně nebo o větších jezerech, kde se nelovilo vůbec. Tam byla nutností intenzivní krmná kampaň, aby si kapří populace na kuličky zvykla.
V některých vodách trval navykací proces poměrně dlouho. Dokonce tak dlouho, že někteří ztratili po čase trpělivost a ve své beznaději se vrátili k sortimentu „klasických“ nástrah.

V té době vypadalo boilie většinou jako barevná gumovitá kulička s přídavkem (nevyužitelných) bílkovin a (chemickou) krémovou nebo ovocnou vůní. Šlo tedy o jistý druh chutného cukrátka, které se nepodobalo žádné kapří přírodní potravě. To nebylo vůbec špatné na malých uzavřených vodách, kde termín „přírodní potrava“ stejně neměl velký význam, a kde se ryby již roky živily jen širokou škálou nepřírodní, tedy rybáři do vody naházené, potravy. To byl hlavní důvod toho, že se boilie brzy začalo považovat za spásonosné, za jakousi výběrovou nástrahu, s níž bylo možné chytat dlouhé hodiny, aniž by byla nutná kontrola, nebo jeho výměna (v kombinaci se samozasekávacími koncovými návazci už lovci kaprů tak jako tak trochu zlenivěli!). A co funguje na jedněch revírech, musí přece fungovat i na ostatních, nebo ne? Kapři jsou přece všude stejní?! Ano i ne!
Na větších jezerech a tam, kde se rybaří méně, to s voňavými kuličkami nešlo zdaleka tak rychle. V těchto vodách dávali kapři přednost zejména přírodní potravě. Kukuřice, chléb a brambory fungovaly ihned, ale potom se člověk mohl často zbláznit z přemíry cejnů. Teoreticky tedy mělo být boilie východiskem, ale kapři si o tom v těchto vodách, bohužel, mysleli něco úplně jiného. A my, rybáři, jsme nepochopili, že naše gumové kuličky se všemi těmi chemikáliemi nebyly pro kapry vůbec přitažlivé. Na jezero o rozloze 100 ha a více, kde se téměř nekrmilo, přicházeli mnozí rybáři s několika kilogramy kuliček, a tím to samozřejmě nezachránili! Boilie se po pár hodinách začalo rozpadat a následně je sežrali větší cejni, Ty potom také rybáři pravidelně chytali! Někteří dělali tu chybu, že na lovné místo nasypali třeba pět kbelíků kukuřice a hrášku, ale doplnili je pouze několika hrstkami boilie. Kapři se rychle najedli partiklů a boilie nechali bez povšimnutí. Po nějaké době se konečně podařilo občas nějakého kapra na boilie chytit. Pravděpodobně šlo o nezkušené jedince, kteří měli hlad a na místo se dostali až poté, co ostatní snědli všechny partikly. Ale i v jejich výkalech byly patrné slupky kukuřice. Teprve mnohem později jsme pochopili, které boilie je pro kapra dobré a skutečně přitažlivé a také skutečnost, že je třeba velkého množství kuliček, aby si na něj „panenští kapři“ z větších vod zvykli. I potom musí mít člověk obrovskou trpělivost! Na menších vodách to jde samozřejmě mnohem rychleji.
   Dave Smith

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.
Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 2

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se