• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Bezpečnostní závěsky

  • Hobby G 3
18. 12. 2009

Na rybářském trhu je v součastnosti velké množství různých druhů bezpečnostních závěsek, které jsou založeny na stejném principu uvolnění olova při jeho uváznutí nebo ztrátě ryby. Základem je, že rybu můžeme zdolávat na naší montáži i po ztrátě olova. Dále je velké plus že po odpojení zátěže máme lepší kontakt s rybou. Vedle toho je tu šance, že při přetržení kmenového vlasce mezi navijákem a návazcem se ryba olova může zbavit. Je velmi důležité, aby nejslabším článkem sestavy byl návazec a ne kmenový vlasec!

Nové bezpečnostní závěsky splňují  základní požadavky – umožňují použít jakékoliv olovo, které se spolehlivě uvolní za všech podmínek, ale co je ještě možná důležitější, dovolují rybě také zbavit se koncové udice, kterou by za sebou jinak musela vláčet, pokud přetrhnete kmenový vlasec při jejím zdolávání. Po straně závěsky v úrovni výřezu se nacházejí dva přibližně 3mm dlouhé výstupky. Mezi nimi je štěrbina, do které se zasunuje konec raménka závěsky. Vnitřní strana těchto výstupků je opatřena zoubky. Stejné zoubky se nacházejí také na zploštělém konci raménka závěsky. Když do sebe tyto dvě části natlačíte, prostřednictvím zoubků se do sebe nacvaknou. Pokud je k sobě natlačíte větší silou, zacvaknou se do sebe na více zoubků a jejich spojení je tak pevnější. Jsou vyrobeny tak, že je lze spojit třemi možnými přítlaky. Lehce, středně a velmi pevně. Síla přítlaku, kterou zvolíte při sestavování závěsky závisí na velikosti olova, podmínkách na dně a stylu rybaření. V blízkosti vázek budeme chtít aby olovo odpadlo vždy, takže použijeme nejlehčí sestavu. Při rybaření v porostech kde je riziko nepřesného náhozu a jeho následovného přehození zvolíme nastavení na druhý stupeň, čímž snižíme riziko ztráty  olova při každém přehození. Použítí nejsilnějšího nastavení závěsky na třetí stupeň je při rybaření na extrémní vzdálenosti, kdy používáme  velká olova. Nicméně při používání tohoto typu závěsek je nejdůležitější se vždy opravdu ujistit, že před nahazováním je obratlík olova navlečen na spodní, silnější části raménka.

Postup:

1- Připravíme si závěsku, nerezový kroužek 5mm, kónický převlek a obratlík
 2- Na hlavní vlasec navlékneme převlek,kroužek,závěsku a obratlík
 3- Volný konec vlasce provlékneme zpět nahoru do závěsky
 4- Vlascem vyjedeme na boku závěsky otvorem v podélné rýze
 5- Volný konec uvážeme vhodným uzlem na kroužek
 6- Uzlík pečlivě dotáhneme
 7- Zatáhneme za kmenový vlasec a nasuneme uvázaný kroužek na horní část závěsky
 8- Uzlík na kroužku musí zapadnout do rýhy po straně závěsky
 9- Kroužek zajistíme kónickým převlekem
10- Závěsku máme připravenou k použití 
    

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 0

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se