• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Backlead - zpětná žátěž

  • Hobby G 3
18. 12. 2009

Při lovu na těžko je občas nutné používat zpětnou zátěž.

Co to vlastně znamená Backlead?

V překladu se to dá vyjadřit jako zadní zátěž. Původní význam pochází ze způsobu, kdy se zadní olovo používá při vlečné udici za lodí. V kaprařské praxi se jedná o olůvko, které nám drží vlasec u dna na druhé straně montáže – takže zadní olůvko.
Backlead můžeme použít dvěma způsoby. První způsob je ten, při kterém olůvko drží vlasec u dna těsně za montáží. V druhém případě pak drží vlasec u dna na svažitém břehu. Většinou se tohoto systému využívá na velmi čistých vodách, což bývají většinou štěrkopískovny ale i některé čisté údolní nádrže. Jak jistě víte, pobřežní oblasti štěrkopískoven bývají strmější a vlasec při běžném nahození udice protíná vodní sloupec a teprve v určité a poměrně velké vzdálenosti se pokládá na dno. Tento škodlivý moment, kdy vlasec vibruje ve vodě a tím varuje ryby, eliminujeme právě olůvkem Backlead. Na trhu je takových to olůvek několik typů a od různých výrobců a výběr potom záleží čistě na vás. I když pravdou je, že někteří výrobci mají tato olůvka technicky více propracována.

Základní rozdělení backleadů

* Odpadávací backleady
* Backleady s průběhovým kroužkem
* Kamínek s kancelářskou sponkou
* Odpadávací backlead na provázku
* Zpětné olova s výměnnou zátěží
* Nahazovací backleady

Výhodou a zvlášte pak úkolem zpětných olov je ponoření a položení kmenového vlasce na dno. To nám slouží především k maskování kmenového vlasce.
Další výhodou je zamezení  zamotání vlasce před nežádoucími vlivy.(Vodáci, plavci, vodní drůbež, plovoucí nečistoty atd.).
I když jsou zpětná olůvka perfektním pomocníkem, mají také několik nevýhod, které je dobré znát a dát si na ně při samotném lovu pozor.
Určitě hlavní nevýhodou zpětných olov je snížení citlivosti signalizace záběru. Čekáte-li na jemný záběr, není použití zpětných olov tou nejvhodnější variantou.
Důležité je také používat je na čistém dně bez vázek. Vyvarujete se tím nechtěných potíží a možné ztrátě úlovku.


V poslední době jsou hojně rozšířené a používané nahazovací backleady. Jejich hlavní úloha je dokonalé  potopení posledních metrů naší sestavy. Pro správnou funkci je potřeba  fixovaní v určité vzdálenosti od olova. Toho docílíme nacvakávacími bročky, v případě použití olověné šňůry nebo speciálních vodičů a fluorocarbonových nástavců pak také gumový stoper. Při náhozu tato speciální olůvka přistanou kousek za místem dopadu montáže a efektivně tak maskují poslední metry sestavy. U těchto backleadů nehrozí uváznutí ve vázce, a proto je na vodách s jejich častým výskytem nejvhodnější. Můžeme však použít i obyčejné olivky a torpily. Na kmenový vlasec napřed navlékneme torpilku, zafixujeme ji drobným bročkem a poté klasicky připevníme závěs na olovo a návazec.

 
Olovo na potopení vlasce - Fox Captive Back
Předšpičkové olovo sloužící k potopení vlasce. Zátěž má v sobě zabudovaný klip, který je na swingru MKII a díky němu ho jednoduše připnete na vlasec a spustíte po něm do vody. Při záběru olovo odpadne a z vody ho vytáhnete pomocí kotvící šňůry, ke které je přivázané.

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná
.

     


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 3

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se