• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz

V řece Berounce se udusilo několik stovek ryb. Podle rybářů se může něco podobného brzy zopakovat

V řece Berounce se udusilo několik stovek ryb. Podle rybářů se může něco podobného brzy zopakovat

Sdílet na Facebooku
10. 07. 2018

Část řeky Berounky nedaleko Plzně je téměř bez ryb. Po pátečních přívalových deštích se totiž do vody spláchly jedovaté bakterie, které spotřebovaly velké množství kyslíku. Podle rybářů se tak ryby ve vodě udusily. Tak masivnímu úhynu napomohly i vysoké teploty a nedostatek vody.

S čištěním břehů a výlovem mrtvých ryb pomáhalo včera rybářům i několik jednotek dobrovolných hasičů z Bolevce, Doubravky, Skvrňan a Chrástu. Na místě zasahovali také hasiči z Plzně Košutky.

„Pročesali jsme úsek zhruba tří až čtyř kilometrů od jezu v Bukovci až po jez v Dolanech. Na místě zasahovalo celkem šest jednotek. Využíváme veškerou techniku a prostředky, kterými je možné z vody vylovit uhynulé ryby. Některé jsou uvíznuté ve vodní trávě, kde stačí chodit v brodících kalhotách nebo suchých oblecích, jinde se samozřejmě musí odlovovat pomocí podběráku z lodi,“ vysvětlil velitel zásahu hasičů Plzeň-Košutka Martin Suchý.

V řece uhynuli zejména cejni, jelci anebo parmy. Podle místního rybáře Jana Sinkuleho by podobná situace mohla nastat častěji.

„Je to smutný pohled. Byl tu nějaký pán ze životního prostředí, který řekl, že máme počítat s tím, že se to bude pravděpodobně opakovat. Úhyn ryb byl způsobený tím, že za prvé bylo málo vody a není kyslík. Za druhé když byla bouřka, vypláchlo to prý v Plzni kanály v okolí čističky. Konkrétně ale nikdo nic neví,“ řekl Sinkule.

Z řeky Berounky od Bukovce až po Dolany se vylovilo podle chrásteckého rybáře Jana Kloboučníka zhruba 2 500 až 3 000 kilogramů ryb. Všechny budou zlikvidované v kafilerii.

Zdroj:https://plzen.rozhlas.cz/v-rece-berounce-se-udusilo-nekolik-stovek-ryb-podle-rybaru-se-muze-neco-7563116


To samé před několika lety:

V Berounce v Plzni uhynuly po bouři stovky ryb

Plzeň - Téměř tři tuny ryb, od malého plůdku po kapitální kusy, uhynuly dnes v řece Berounce v Bukovci na okraji Plzně. Podobná situace se v místě nestala poprvé. V posledních devíti letech je to asi třetí podobný masivní úhyn ryb, který nastane vždy za podobné situace - po silnějším dešti, který následuje po déletrvajícím suchu.

"Došlo tam k poměrně drastickému, až osmdesátiprocentnímu úhynu kompletně celé rybí obsádky. Odhadujeme to na 15 až 30 metráků ryb," řekl. Mezi mrtvými rybami byli i patnáctikilogramoví kapři, dále sumci, amuři, tolstolobici, plotice, cejni či úhoři. O úhynu informoval rybářský svaz dnes ráno rybář. Na místo přijeli hasiči, policie, pracovníci magistrátu i Povodí Vltavy. Kritické místo je asi na 300 metrech toku, v nadjezí podle Vogla naměřili v litru vody jen 0,1 miligramu kyslíku. Podle průzkumů je pro přežití kaprovitých ryb hraniční obsah kyslíku alespoň dva miligramy v litru vody, lososovité ryby vyžadují více okysličenou vodu.

Rybáři podle Vogla přesně nevědí, co masivní úbytek kyslíku ve vodě způsobuje. "Někdo podezírá, že déšť propláchne čistírnu odpadních vod, ale tam tvrdí, že to od nich není. Někdo říká, že je to z nějaké staré nepoužívané kanalizace, která po dešti přetekla. My už jsme se to pokoušeli řešit s magistrátem asi dvakrát, ale nikdy jsme se nedopídili k žádnému výsledku, k žádnému viníkovi," poznamenal Vogl.

Kvůli stovkám mrtvých nebo po vzduchu lapajících ryb musel provozovatel odstavit vodní elektrárnu v Bukovci. Vodohospodáři pustili z přehrady České údolí na opačné straně Plzně více vody. "Vyšli nám vstříc a pustili asi pětikubíkovou vlnu. Větší průtok zvýší obsah kyslíku v místě, aby nepokračoval dál úhyn," řekl Vogl. Doufá, že zbylým živým rybám to pomůže. I tak rybáři odhadují škodu na zhruba 120.000 korun. Mrtvé ryby budou muset rybáři po toku řeky posbírat.

Zdroj: https://plzensky.denik.cz/zpravy_region/v-berounce-v-plzni-uhynuly-po-bouri-stovky-ryb-20130731.html

Diskuze ke aktualitě

 

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.

Na výpis aktualit

 
 

  • Sumčák malý
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se