• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz

Vyder přibývá. Rybářům přes zimu způsobily statisícové škody

Vyder přibývá. Rybářům přes zimu způsobily statisícové škody

Sdílet na Facebooku
15. 05. 2018

Z přibývání vyder říčních mají těžkou hlavu rybáři. V Žamberku vydry během zimy rybářům způsobily škody za statisíce korun.

Kormoráni ročně rybářům způsobí škody za miliony korun. I proto se proti nim majitelé vodních ploch nejrůznějšími způsoby brání. V posledních letech se ale do české přírody vrací další zvíře, proti kterému jsou rybáři už téměř bezmocní - vydra říční. Například majitelé menší nádrže u Žamberka na Orlickoústecku zjistili, že jim vydry přes zimu vylovily celý rybník.

„Jako rybáři se tomu nemůžeme nijak bránit, můžeme jenom přihlížet a počítat škody, říká majitel rybníků Milan Plundra. „Na podzim jsme sem nasadili padesát sumců a z jara jsme nevylovili ani jednoho. Z tří tisíc kaprů, které jsme nasadili loni, zůstalo v rybníku pět kusů.“

Po řádění vyder říčních už v rybníku moc života nezůstalo. „V minulých letech byl rybník plný žab, čolků a mloků a při jarním výlovu tu nebyla ani žabička. Je vidět, že když už nejsou ryby, tak jako potrava slouží i žáby,“ dodává smutně Milan Plundra.

Rybáři i přesto rybník znovu napustili a nasadili tři tisíce plůdků kapra.

Problémy s vydrami nemají jen rybáři na Žambersku, ale například i v Podkrkonoší vydry rybářům doslova vyčistili některé rybníky a škody šplhají do statisíců korun. Za škody způsobené vydrami ale mohou rybáři žádat od státu náhradu.

autor:Josef Ženatý
Zdroj:https://pardubice.rozhlas.cz/vyder-pribyva-rybarum-pres-zimu-zpusobily-statisicove-skody-7205798

Diskuze ke aktualitě

 

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.

Na výpis aktualit

 
 

  • Sumčák malý
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se