• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz

V portugalském moři chytili prehistorické monstrum. Žilo již před 80 miliony let

V portugalském moři chytili prehistorické monstrum. Žilo již před 80 miliony let

Sdílet na Facebooku
13. 11. 2017

Pracovníci Portugalského institutu moře a atmosféry vylovili u břehů oblasti Algarve mimořádně vzácný druh žraloka. Jedná se o živočicha, který na naší planetě žije již desítky milionů let a je proto vědci označován za „živou fosilii.“ S odkazem na místní televizi o tom informoval server BBC.

Žralok límcový, jak zní jeho název v češtině, se na Zemi poprvé objevil přibližně před 80 miliony let a sdílel ji i s dinosaury. Kvůli svém přirozeném prostředí však na rozdíl od nich přežil dodnes.

Tento živočich má 300 zubů a dosahuje délky 1,5 metru a od pradávna se ho mořeplavci bojí. Samuel Garman, první vědec, který se v polovině 19. století zabýval žraloky, vyslovil domněnku, že tento druh mořského žraloka mohl inspirovat spoustu námořníků k vytváření strašidelných příběhů o mořskému hadu z hlubin. Místní novináři jej proto nazývají „monstrum z hlubin“.

Živočich totiž připomíná spíše úhoře než žraloka a jeho úlovek je vzácný zejména proto, že vědcům i nic netušícím rybářům se tak často do sítí nedostane. Když už se pak podaří takového živočicha chytit, většinou nepřežije cestu do laboratoře.

K dispozici je také velmi málo záběrů tohoto žraloka z jeho přirozeného prostředí a neví se příliš ani o jeho biologii. Chycen byl totiž v hloubce okolo 700 metrů, kde je momentálně lidský výzkum příliš nákladný.

Profesorka Margarida Castro z University v Algarve řekla místní televizi Sic Noticias, že žralok dostal své jméno kvůli "límcovému" uspořádání jeho 300 zubů, které „umožňují zachytit chobotnice, ryby i jiné žraloky s ohromnou rychlostí.“

Portugalští vědci pracovali nedaleko pobřeží na projektu Evropské unie, který má za cíl minimalizovat nechtěné úlovky v komerčním rybaření.

Žralok se nejčastěji vyskytuje ve vodách kolem Austrálie, Nového Zélandu či Japonska, ale i v Atlantiku.

Autor: Andrea GričováDiskuze ke aktualitě

 

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.

Na výpis aktualit

 
 

  • wobbler.cz
  • Sumčák malý
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se