• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz

V řece Moravě plave pět stovek ohrožených jeseterů. Kvůli zachování jeho druhu

V řece Moravě plave pět stovek ohrožených jeseterů. Kvůli zachování jeho druhu

Sdílet na Facebooku
11. 10. 2017

Vyhynutím je ohrožený jeseter malý, nejmenší svého druhu. Aby se jeho populace obnovila, vysadili v pondělí pod jezem řeky Moravy v Hodoníně pět stovek přes půl roku starých jeseterů. O ryby pečovali v sádkách ve Vídni a jsou až dvacet centimetrů velké. Jde o původní populaci dunajských jeseterů pocházejících z Německa a Slovenska.

„Za pět let trvání projektu máme v plánu vysadit pětadvacet tisíc ryb. Počítáme s devadesáti procentním úhynem. Generační hejno by mělo mít dva tisíce ryb a být schopné se množit,“ uvedl za partnera projektu Povodí Moravy David Veselý.

Vypouštění se zúčastnili všichni tři místostarostové města Hodonín: Vítězslav Krabička, Ladislav Ambrosek i Jiří Janda. Pozvaní byli i žáci z páté třídy ze Základní školy a praktické školy Hodonín, aby se s jeseterem malým seznámili.

„Je důležité, aby mladá generace pochopila, že je třeba tyto ryby chránit. Rybáři jej musí pouštět. A všichni musí mít zájem na tom, aby řeky zůstaly čisté a jeseter získal zpět své místo,“ vysvětlil účel akce Veselý.

V rámci projektu Life Sterlet bylo v pátek vypuštěno tisíc jeseterů pod jezem na řece Dyji v Břeclavi. Projekt podporovaný Evropskou unií má zajistit přežití jesetera malého v horním Dunaji.

Autor: Kateřina Helešicová
Zdroj: http://hodoninsky.denik.cz/zpravy_region/v-rece-morave-plave-pet-stovek-ohrozenych-jeseteru-kvuli-zachovani-jeho-druhu-20171010.html

Diskuze ke aktualitě

 

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.

Na výpis aktualit

 
 

  • wobbler.cz
  • Sumčák malý
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se